Jak powinna wyglądać instalacja centralnego ogrzewania

Do projektowania domu należy podejść bardzo precyzyjnie. Każde pomieszczenie powinno zostać zaprojektowane tak, aby było jak najbardziej funkcjonalne. Należy do nich także kotłownia i zamontowanie tam odpowiedniego do naszych preferencji kotła, będącego źródłem ogrzewania.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń będących tzw. centralnym ogrzewaniem (ciepło technologiczne). Są to między innymi kotły: olejowe, gazowe i na paliwo stałe. Ogrzewają one zazwyczaj wodę, która rozprowadzana jest do grzejników. Taka woda ma najczęściej temperaturę 45-55 stopni Celsjusza w instalacjach niskotemperaturowych oraz 85-95 stopni w wysokotemperaturowych.

W sytuacji kiedy woda grzewcza ma wysoką temperaturę, powierzchnia kaloryfera może mieć mniejsza, jednak jakość materiału rur i złączek musi być wysoka. Takie instalacje mogą być: grawitacyjne (przepływ ciepłej wody w górę a zimnej w dół) oraz pompowe (najczęściej spotykane w domach jednorodzinnych, gdzie obieg wody wymuszony jest przez pompę). Przewody mogą zostać zainstalowane na dwa sposoby: systemem dwururowym oraz jednorurowym.

W pierwszym ich rodzaju przewody są układane równolegle, natomiast w drugim przypadku przewód zasilający jest prowadzony do grzejników, aż do tego, który jest położony najdalej, a od niego przeprowadzany jest przewód najkrótszą drogą do kotła. W tym systemie woda w każdym kolejnym kaloryferze jest niższa, więc ich powierzchnie muszą być odpowiednio większe.

Najczęściej praktykowany jest natynkowy montaż rur (konstrukcje wsporcze). Umieszcza się je w uchwytach, które są na stałe przykręcone do ściany bądź stropu. Instalowanie takich kotłów i przewodów najlepiej jest powierzyć wykwalifikowanym osobom bądź firmom. Jest to najbezpieczniejsza opcja.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*